Jak zubní plak ovlivňuje náš výkon v práci

Jak zubní plak ovlivňuje náš výkon v práci
  • 15 srp 2023
  • 0 Komentáře

Jak zubní plak ovlivňuje náš výkon v práci

O zubním plaku a jeho významu

Povídáme si takhle s Martinou, ano tak, zrovna s mojí ženou Martinou, při snídani hodně často o různých věcech. Právě dneska jsme narazili na téma zubního plaku. Sice se většinou bavíme o tom, co vymyslí malý Samuel nebo kam zase utekl náš pes Max, ale dneska si Martina všimla článku na internetu o tom, jak náš orální zdraví ovlivňuje naši práci. Po chvilce diskuse jsme si uvědomili, že toho o tomto tématu vlastně moc nevíme a rozhodl jsem se, že to prozkoumám a podělím se o své poznatky.

Zubní plak je bílý nebo žlutý povlak, který se tvoří na zubech a okolo nich, na dásních i na jazyku. Je to vlastně tzv. biofilm, který vzniká na povrchu zubů během dne. Biofilm se skládá ze slin, zbytků jídla a miliard bakterií. Ty bakterie v biofilmu mají vlastnosti, které jim umožňují přežít a množit se mnohem lépe, než kdyby byly volně rozptýlené v ústech. A právě tyto bakterie mohou způsobit řadu potíží se zdravím, pokud s nimi neumíme náležitě zacházet.

Přímý vliv zubního plaku na pracovní výkonnost

A jak je to tedy s tím plakem a našim výkonem v práci? No, podle všeho to vypadá, že je to celkem jasná věc. Pokud máme ústní dutinu plnou bakterií, může to způsobit vznik zánětu dásní, který může vyústit až v parodontózu, neboli onemocnění podpůrných struktur zubů. A to už nějaký ten vliv na naši psychiku a tedy i naši práci má.

Používejte nitě a kartáčky s jemnými štětinami, aby jste nedráždili dásně a nevyvolávali zánět. Prohloubené mezizubní prostory by měli pravidelně čistit interdentální kartáčky. Tento zánět může být poměrně bolestivý a mít tak i negativní dopad na naše koncentrace a schopnost soustředit se. Ve větším měřítku může vést až ke ztrátě zubů, což je zase značný psychický nápor.

Nebezpečí zubního plaku a systémové zdravotní komplikace

Ale nejde jen o psychiku. Zubní plak se může podílet i na vzniku systémových zdravotních problémů, jako jsou například srdeční choroby, mozkové příhody, diabetes nebo problémy s plodností. A to už jsou věci, které by mohly zásadním způsobem ovlivnit naši pracovní výkonnost.

Celkově je tedy jasné, že jak pečujeme o své zuby, to se odráží i na našem výkonu v práci, ať už přímo nebo nepřímo. Jak Martině tak mně je jasné, že když budeme mít v ústech plno zubního plaku, tak tím prostě nejen že naší úsměv nebude tak pěkný, ale také se tím snižuje náš výkon v práci. A jak mi říkávala moje babička, všeho včas a s mírou, takže ani péče o zuby by neměla být výjimkou.

Kroky k minimalizaci tvorby a škodlivého působení zubního plaku

Zubní plak se tvoří během dne, takže je důležité si zuby čistit nejméně dvakrát denně – ráno a večer. Doporučuje se vždy vykročit z postele rovnou k umyvadle a vypočistat si zuby elektrickým kartáčkem na zuby, který je považován za efektivnější než manuální. Navíc nezatěžuje zbytečně dásně a zuby. Odpoledne je ideální si zuby vyčistit ještě jednou a to i nití, která odstraní plak mezi zuby, kam se kartáček nedostane.

Klíčem je také pravidelná kontrola u stomatologa, minimálně jednou za šest měsíců. Nejen že vám dokáže sejmout zubní kámen, který už sami odstranit nedokážeme, ale také může odhalit nepříznivý vývoj předtím, než problém eskaluje. Udržování ústní hygieny na dobré úrovni je potřeba brát vážně. Jakmile se zadělá na problém, boj s ním může být namáhavý.

Když si uvědomíme, že ústní zdraví ovlivňuje celkové zdraví a navíc i náš pracovní výkon, je zřejmé, že bychom se mu měli věnovat více. Tedy, nejen si pravidelně čistit zuby, ale také se zabývat celkovou ústní hygienou a životosprávou. Pokud máme v ústech plno zubního plaku, je to pro naši práci špatný signál. Takže, když se zítra ráno probudíte, vzpomeňte si, že kartáček na zuby je váš nejlepší přítel.