Jak správně nalepit zubní protézu: nejlepší tipy a triky

Jak správně nalepit zubní protézu: nejlepší tipy a triky
  • 30 pro 2023
  • 0 Komentáře

Proč je důležité správně nalepit zubní protézu?

Někdo by mohl říct, že nalepení zubní protézy je hračka. Ale věřte mi, jako matka dvou rozpustilých ratolestí, Oskara a Ivany, která již párkrát prožila párty s tématem "zubní protézy ven!", vám mohu říct, že to není vůbec žádná zábava, když vám protéza ujede během rozhovoru. Význam správného nalepení zubní protézy by neměl být podceňován. Jde nejenom o estetickou stránku věci, ale také o funkčnost – abyste mohli bez problémů mluvit, smát se a samozřejmě jíst své oblíbené pochoutky. Navíc, správné nalepení zubní protézy chrání vaše dásně před odíráním a zánětem, které mohou nastat, pokud protéza není fixována pevně a správně.

Příprava úst před nalepením protézy

Příprava je klíčová! Asi tak, jako když se snažíte vysvětlit dětem, že bez správného vyčištění zoubků si brzy zahrají na piráta s dřevěnou nožičkou, jenom v tomto případě s umělou chřestýřkou. Předtím, než protézu nalepíte, je třeba ji řádně vyčistit. To znamená odstranit staré zbytky fixačního krému, pokud nějaké jsou. Ústní dutinu pak důkladně vyčistěte a osušte, protože fixační krém lépe drží na suchém povrchu. Můžete použít i nějaký ochranný prostředek pro dásně, který vám pomůže předcházet podráždění, které může s pohyblivou protézou nastat.

Výběr správného fixačního prostředku

Jak už asi tušíte, ne každý fixační krém je stvořen stejně. Sama jsem v minulosti zažila nejedno dobrodružství ve snaze najít ten pravý, co mě nenechá ve štychu při první příležitosti. Doporučuji vám prostudovat složení a vybírat krémy bez zbytečné chemie, které jsou šetrné k dásním a přitom mají dostatečnou přilnavost. Například, krémy s příchutí mohou být příjemnější pro ústa, ale ne všechny mají stejné fixační schopnosti. Pokud se nemůžete rozhodnout, nebojte se požádat o radu svého zubaře.

Technika správného aplikace fixačního krému

Tady se dostáváme k věci podstatné! Aplikace fixačního krému je jako umělecké dílo. Je třeba krém nanést ve správném množství a na správná místa. Nejsem žádný Picasso, ale s fixačním krémem pracuji jako s jemným štětcem. Tipy, které mi kdysi doporučil můj zubař, jsou nanášet tenké pruhy krému podél okrajů protézy a několik teček do středu. Dávejte pozor, aby krém nevytékal přes okraje. Myslete na to, že méně někdy znamená více. Přebytečné množství krému nezlepší fixaci, spíše naopak.

Vkládání protézy do úst

Tak, jako když se snažíte napasovat na hlavu klobouk, který má tendenci létat s každým větrem, musíte být opatrní i při vkládání protézy. Protézu držte oběma rukama a umístěte ji přesně nad dásně. Potom ji jemně, ale pevně zatlačte na své místo. Po chvíli ji podržte na místě, aby krém mohl zafixovat. A nenuceně se usmějte na svůj odraz v zrcadle, abyste si ověřili, že vše vypadá, jak má. Nepřitlačujte zbytečně silně – pamatujte, že už jste fixační práci odvedli aplikací krému.

Testování stability protézy

Teď, když máte svou protézu na místě, je čas na malý test stability. Otevírejte a zavírejte ústa, abyste zjistili, jestli protéza zůstává pevně na místě nebo se pohybuje. Mluvte, zpívejte nebo se smějte – to vše pomůže zjistit, zda je protéza dobře fixována. Chceme přeci, aby protéza zůstala na svém místě i během těch nejveselejších chvilek, tk jako na rodinných oslavách nebo dokonce při zpívání karaoke, že? Při jakémkoliv pohybu protézy zopakujte aplikaci krému. Ale tentokrát můžete zvážit změnu množství nebo rovnoměrnější rozložení.

Jak se stravovat s nově nalepenou protézou

No, a tady to může být těžké, jak udržet dietu během Vánoc. První chvíle po nalepení protézy jsou klíčové – raději začněte měkčími potravinami, abyste si zvykli a ověřili, že je vše na správném místě. Vyhněte se příliš horkým nebo příliš tuhým potravinám, které by mohly fixaci krému ohrozit. Přemýšlejte o tom jako o testovací jízdě – chcete postupně zvyšovat zátěž, ne rovnou skočit do divoké řeky. A pokud si nejste jistí, jak vaše protéza reaguje, vyhněte se veřejným jídelním experimentům. Promluvím za sebe, nechci riskovat, že mi protéza vyplave s polévkou při obědě s kamarádkou.

Čištění a údržba zubní protézy

Stejně tak, jako se staráte o vše ostatní ve svém životě, od čistoty domova až po šťastné a zdravé děti, je čištění a údržba zubní protézy naprosto nezbytná. Denně protézu vyjměte a vyčistěte měkkým kartáčkem a speciální pastou či roztokem. Nezapomínejte ani na čištění ústní dutiny, protože i tam se mohou ukrývat zbytky jídla a bakterie. Myslete na protézu jako na svého malého přítele, který potřebuje každodenní péči.

Kdy vyhledat pomoc zubaře

I když jste se stali mistrem v nalepování zubní protézy, někdy věci nejdou podle plánu a je potřeba vyhledat odborníka. Pokud se vám protéza neustále uvolňuje, mohlo by to znamenat, že je potřebná její úprava či výměna. Nebojte se objednat se k svému zubaři a popsat mu své potíže. Zubař je vaším společníkem na cestě k dokonalému úsměvu, tak ať ví, že ho potřebujete.

Závěrečné slovo

Vlastnit zubní protézu nemusí být frustrující záležitost, pokud víte, jak s ní správně zacházet. Věřte mi, když se správnými znalostmi protéza stane vaším nejlepším přítelem a společně zvládnete všechny životní peripetie, od rodinných setkání až po tu nezapomenutelnou dovolenou v Itálii. A vždy si pamatujte, že úsměv je univerzální jazyk, takže se usmívejte široce a směle, s protézou pevně na místě.