Zubní kaz: Jak ho zastavit, než začne

Zubní kaz: Jak ho zastavit, než začne
  • 7 říj 2023
  • 0 Komentáře

Pochopení zubního kazu a jeho příčin

Víte co je zubní kaz? Vidím, jak někteří z vás pokyvují hlavou a říkají: "Samozřejmě, Pavlíno, to je ta nechutná věc, co se děje, když se mně rozbolí zub." Dobře, teď se však pokusím prozkoumat lépe co přesně zubní kaz je a proč se vyskytuje. Věděli jste, že kaz je de facto infekční onemocnění zubů? To je na tom to šílené. Je to v podstatě bakteriální infekce. Baktérie na zubech konzumují cukry a škrob v naší stravě a vylučují kyseliny. Tyto kyseliny pak postupně ničí sklovinu a dentin v našich zubech, což vede ke vzniku kazu.

Ale vězte, že kaz může postupovat různě rychle a je ovlivněn mnoha faktory, včetně genetiky, stravy, ústní hygieny, přítomnosti fluoridu a dokonce i tvrdostí vody, kterou pijete. Překvapující, že? Sama jsem byla naprosto šokována, když mi to můj zubař řekl. Připomnělo mi to když mi můj Jiří na začátku našeho vztahu řekl, že je alergický na cibuli. To byl pro mě dost šok. Ale zpět k zubnímu kazu.

Poznávání příznaků zubního kazu

Podívejme se nyní, jak poznat, že něco s našimi zuby není v pořádku. Když se zubní kaz začne tvořit, obvykle to nepoznáme. Kdyby naše pes Lukáš mohl mluvit, tak by vám určitě potvrdil, že v ústech to může být docela zrádné. Teprve, až se kaz dostane hlouběji do zubu, začneme cítit necitlivost nebo dokonce bolest při konzumaci studených, horkých nebo sladkých potravin a nápojů.

Dalším možným příznakem je neustálý špatný dech nebo špatná chuť v ústech, takže pokud s vámi nikdo nechce mluvit, mohl by to být signál, že něco není v pořádku. V pokročilých případech můžete vidět tmavé nebo bílé skvrny na zubech a dokonce cítit bolest bez jakéhokoli zjevného důvodu. Ale tím, že čekáme na bolest, dáváme kazu příležitost narůst, takže je důležité chodit na pravidelné prohlídky k zubaři.

Prevence zubního kazu: klíč je v detailu

Teď když už víme, co je zubní kaz a jaké jsou jeho příznaky, pojďme se podívat, jak tomuto nepříteli našeho úsměvu předcházet. Prevence zubního kazu je vlastně nenáročná. Stačí jen dodržovat správnou ústní hygienu, stravovat se zdravě a pravidelně navštěvovat zubaře.

Dodržování správné ústní hygieny znamená pravidelné čištění zubů, nejlépe dvakrát denně, a to ráno a před spaním. Je vždy lepší používat zubní pastu s obsahem fluoridu, protože fluorid pomáhá posílit zubní sklovinu. Jiří vždy říká: „Víš, Pavlíno, když budeme dbát na zdravé zuby, budeme se smát mnohem častěji a radostněji.“ A měl pravdu.

Léčba zubního kazu: Každý zub si zaslouží druhou šanci

Poslední část našeho průzkumu se týká léčení zubního kazu, pokud už se toho nepřítele nezbavíme včas. Pokud je kaz zjištěn včas, může být zub vyléčen celkem jednoduchým a méně bolestivým zákrokem - plombováním. Plomba je vlastně umělý materiál, který se do zubu vkládá poté, co byl odstraněn zkažený materiál. Máte-li ale velmi pokročilý kaz, může být zapotřebí kořenové léčení nebo dokonce extrakce zubu.

Dobrou zprávou je, že pokud se o naše zuby budeme řádně starat a pravidelně navštěvovat zubaře, můžeme tomuto scenario často zabránit. Proto nezapomínejte našim zubicím věnovat tu nejlepší péči, jakou zaslouží.

Nakonec, pamatujte, že zdravý úsměv není jen otázka krásy, ale také zdraví. Až budete příště čistit zuby nebo si objednávat prohlídku u zubaře, vzpomeňte si na to. A vzpomeňte si na to, že i když je zubní kaz nepřítel, s dobrými návyky a pečlivou prevencí mu můžeme říci: "Ne, děkuji, dneska tě nepotřebuji".