Zubní implantáty: Výhody a důvody, proč se vyplatí do nich investovat

Zubní implantáty: Výhody a důvody, proč se vyplatí do nich investovat
  • 21 pro 2023
  • 0 Komentáře

Zubní implantáty a jejich přínos pro váš úsměv

Když se řekne zubní implantáty, mnoho z vás si možná představí sci-fi film, kde hlavnímu hrdinovi instalují do úst nějaké futuristické gadgety. Jenomže realita je mnohem prozaičtější, ačkoliv rozhodně ne méně úžasná! Zubní implantáty jsou totiž moderním řešením pro nahrazení chybějících zubů a mají schopnost vracet lidem nejen plnou funkčnost žvýkání, ale i krásu jejich úsměvů. Jejich velkým benefitem je, že se chovají jako vaše vlastní zuby – a ten pocit nenahradí žádná protéza nebo můstek. Myslím, že to známe všichni, kdož jsme někdy nuceni kousat do jablka nebo se chechtat na večírku s pocitem, že vaše "třetí zuby" vám můžou každou chvíli vypadnout a odkutálet se pod stůl.

Investice do zubních implantátů může být pro někoho finančně náročnější, ale povězte mi - kolikráte jste už investovali do dočasných řešení, která nakonec nebyla ani pohodlná, ani trvalá? A právě tu se skrývá kouzlo implantátů. Rozhodnete se jednou, a poté se můžete těšit na roky klidu a sebevědomí. Ale pojďme k věci, rozebereme společně, proč si tento moderní zázrak zubní medicíny opravdu zaslouží vaši pozornost!

Kvalitní materiály a technologie - základ úspěchu

Co odlišuje zubní implantáty od jiných způsobů řešení nepřítomnosti zubů, je kvalita materiálů a pokročilé technologie. A nebojte se, nedám vám teď přednášku o zubních výrazech, kterým stejně nikdo nerozumí. Sama jsem se setkala s tím, jakým způsobem může být implantát prospěšný. Když měl můj kamarád Petr nehodu na kole a přišel o zub, byla jsem svědkem jeho proměny díky implantátu. Jeho úsměv se vrátil k bezchybnosti a společně s tím i jeho sebevědomí.

Materiálů používaných pro výrobu implantátů je několik, ale nejčastěji se setkáte s titanem a zirkoniem. Titan je populární díky své odolnosti a schopnosti srostu s kostí, což je naprosto klíčové pro dlouhodobou stabilitu implantátu v ústech. Zase o zirkoniu se říká, že je esteticky více přijatelné, protože je bílé barvy a neprosvítá skrz dáseň. Jen si představte, že během pár týdnů od zákroku máte ve své puse něco tak pevného, že si ani nevzpomenete na to, že původně tam ten zub chyběl!

Chirurgický zákrok - krok za krokem

Nemusíte se bát, nepůjdu do morbidních detailů, ale je dobré mít aspoň představu o tom, co vás čeká v případě, že se rozhodnete pro implantát. Samozřejmě vše probíhá v lokálním umrtvení, takže o žádnou bolest se nejedná. Když jsem si já nechávala dávat implantát, byla jsem více nervózní kvůli tomu, jak budu po zákroku vypadat, než kvůli zákroku samotnému (a dotazy typu, jestli mě nechytí mrtvice při pohledu na jehlu, si nechte prosím pro sebe).

Nejdříve zubař vyhodnotí stav vaší kosti čelisti, jestli je dostatečně silná a schopná implantát udržet. Pokud ano, vloží se implantát, který slouží jako kořen vašeho nového umělého zubu. Pak je potřeba počkat několik týdnů, než se implantát s kostí hezky sroste. Až se tak stane, následuje druhý krok – připevnění abutmentu, což je spojka mezi implantátem a korunkou. A konečně se připevní samotná korunka a máte hotovo! Sám zákrok trvá jen několik hodin a když si po zákroku uložíte hlavu na polštář, můžete odfrknout s úsměvem: done and dusted (nebo v našem případě klidně 'hotovo, ať prachy prší').

Kráska na večírku nebo králík Fluffy?

Možná se ptáte, proč je estetika tak důležitá, a jestli někdo opravdu pozná, že máte umělý zub. Tak já vám to prozradím! Když jsem si procházela procesem získání implantátu, vždycky jsem si připadala jak na večírku, kde každý obdivuje vaše "nové šaty". Samozřejmě, nejsou to šaty, ale něco tak dokonalé v ústech, že to každý chce mít! A pro představu, zkuste si vybavit můj milovaný králíček Fluffy, jak se šklebí s těmi svými dlouhými zoubkami – no prostě není to ono.

Myslím, že centrum herečky v každém z nás chce mít tu perfektní roli – a úsměv s implantáty je jako hlavní role ve filmu. Jste středem pozornosti, jste ten, kdo září v každé scéně. A jestli je v tomto případě režisérem váš zubař, asi by si zasloužil Oscara, nemyslíte? Estetická stránka implantátů je dokonalá, protože jsou navrženy tak, aby napodobovaly přirozený vzhled vašich zubů. A nejenom, že vypadají skvěle, ale nedají se od vašich ostatních zubů vůbec rozpoznat – budete absolutní kráska na večírku, bez nezvaného hosta v podobě kovového lesku nebo umělé dáseň. To si podepište.

Bye, bye dietě – zdraví, stabilita a žvýkání

Teď něco pro gurmány mezi námi. Kdo by nechtěl opět pocítit radost z kousání do křupavé bagety nebo užít si porci své oblíbené pečené žebírka? S implantáty to není problém. Na rozdíl od tradičních protéz nebo můstků se nemusíte strachovat, že během oběda s kolegy nebo večeře s rodinou se vám něco "uvolní". A na dietní těstoviny s omáčkou bez kousků? To klidně zapomeňte!

Když mi zubař představil všechny ty možnosti, jak implantáty mohou zlepšit můj život, musela jsem si přiznat, že mi ukousnout kousek řízku bez strachu, že mi vyplivne z úst nějaký plastový fejk, chyběl asi nejvíc. A jaký je život po implantátu? Tohle je opravdu radost sdílet – jsem naprosto unešená. Můžu znovu pojídat jablka, ořechy, křupavou zeleninu a celá řada dalších jídel, která bych si s běžnou protézou nemusela dovolit. A co je nejlepší? Žvýkání a kousání působí na implantáty stejně jako na přirozené zuby – nemůže se nic uvolnit, protože implantáty jsou pevně zafixované v čelistní kosti.

Longevity je víc než jen slovo

No a když už jsme u toho jablka, tuším, že jedna Eva se kdysi nechala svést k zakousnutí se do ovoce, a to se jí nevyplatilo. Ale u zubních implantátů se obávat nemusíte. Jejich předností je dlouhověkost – implantáty mohou vydržet celý váš život, pokud o ně budete řádně pečovat. A nepotřebujete k tomu žádný speciální elixír mládí nebo stravit celé dny v zubní ordinaci.

Možná si říkáte, že jsem idealistka a že to zní moc krásně na to, aby to byla pravda. Ale vážně, s důkladnou hygienou, pravidelnými kontrolami u zubaře a s kliky v ústech, které jsou poctivě zafixované, to je realita. Milí milovníci kávy a červeného vína, i vy se můžete radovat, protože na rozdíl od přírodních zubů, implantáty neabsorbují pigmenty, což znamená, že se tak snadno neobarví!

Antidepresivum jménem úsměv?

Tak jako žvýkání, i úsměv hraje nečekaně důležitou roli v našem každodenním životě. A víte, co je zajímavé? Úsměv může opravdu ovlivnit vaši náladu a dokonce fungovat jako přirozené antidepresivum. No, není to super? Místo, abyste váhali při smíchu, když jste mezi lidmi, protože se bojíte, že vaše proteza vypadne nebo že je vaše korunka moc umělá, s implantáty můžete zářit úsměvem od ucha k uchu!

Moje vlastní zkušenost mi to neustále potvrzuje. Vždyť když chodíte kolem a neustále se šklebíte, protože se snažíte skrýt ten "prázdný prostor" ve vaší pusince, časem se to začne podepisovat i na vaší psychice. Po získání implantátu jsem si uvědomila, jak úžasné je zase se smát bez zábran. Přátelé mi říkají, že jsem se stala veselejší a otevřenější a já to připisuji právě tomu, že se nemusím stresovat kvůli svému úsměvu. Právě tento aspekt důvěry v sebe sama a pocitu spokojenosti je nepřekonatelný benefit, který zubní implantáty přináší.

Není implantát jako implantát

Ještě jedna věc, kterou byste měli vědět - ne všechny implantáty jsou stejně vytvořené. Na trhu existuje spousta značek a typů, a jak už to tak bývá, jsou i různé cenové relace. Doporučila bych vám spíše nechodit na slevy a akce, ale hledat kvalitu a spolehlivost. Přeci jen, když si pořizujete něco, co má být součástí vašeho těla na dalších X let, chcete se na to moci spolehnout.

Já jsem při svém