Názvy jednotlivých zubů: Vše, co jste kdy chtěli vědět

Názvy jednotlivých zubů: Vše, co jste kdy chtěli vědět
  • 26 zář 2023
  • 0 Komentáře

Názvy jednotlivých zubů: Vše, co jste kdy chtěli vědět

Základní struktura a funkce zubů

Jistě víte, že máme v ústech docela malou hrst zubů, které jsou od sebe lišící se tvarem, velikostí a funkcí. Ale co vlastně víte o názvech jednotlivých zubů? Nebo jste kdy zvažovali, proč jsou tvarované tak, jak jsou, a jaké mají specifické funkce? Pokud ne, pak vězte, že jste zde na správném místě. Pro vytvoření obrázku o tom, jaký zub je čím, začneme od základů. Nejdříve si představme, co všechno tvoří zub. Každý zub se skládá z korunky, krčku a kořene. Korunka je viditelná část zubu ve vaší pusince. Výška korunky může být různá u jednotlivých zubů. Krček zubu je přechod mezi korunkou a kořenem, který je obvykle zakrytý dásní. Kořen zubu je část, kterou nevidíme, protože je zanořená v kosti čelisti a drží zub pevně na místě.

Zuby moudrosti: Pouze hvězdy, nebo také šťastné hvězdy?

Co se týče názvů jednotlivých zubů, tak je asi nejznámější zub moudrosti. A co je to za zvláštní jméno, že? Zub moudrosti byl pojmenován především podle doby, kdy se obvykle začne objevovat, což je v pozdní adolescenci nebo v raných letech dospělosti, což se považuje za období, kdy jedinec získává své "moudrosti". Nejenže zuby moudrosti mají zajímavý název, ale také je jako zdali se rozhodnou vyrůst, nebo ne, je do značné míry individuální záležitost. Některým lidem se vyvine jen jeden, jiným všichni čtyři, a některým se nevyvine žádný.

Stoličky a řezáky: Hrdinové každodenního života

Jakmile se posuneme pryč od zubů moudrosti, přijdeme k dalším hráčům v našem ústním symfonickém orkestru. Řezáky jsou zuby na přední straně úst, které používáme k tomu, abychom ukousli kusy jídla. Kdo z vás by si kousal jablko stoličkou? Nikdo, že? To by byla fuška. Řezáky jsou pro takovou činnost ideální - jsou dlouhé a ostré jak břitva a většinou máme jich osm. Čtyři nahoře a čtyři dole.

Klíčová role špičáků

Mezi řezáky a stoličky máme ještě jedno skupinku zoubků. To jsou špičáky. Jejich hlavním úkolem je trhat jídlo. Máme jich čtyři. Dva nahoře a dva dole. Jsou přizpůsobeny tak, aby měly ostrý špičatý vrchol pro snadné trhání. A co Alf, můj pes? Víte, že špičáky jsou v psech a kočkách mnohem větší a ostré? Proč? Protože jejich špičáky jsou designovány především k lovu a roztrhání masa.

Stoličky: Naše jídelní mlýnky

Po špičácích následují stoličky. Jsou to ty zuby, ke kterým jídlo cestuje, aby bylo důkladně rozemleté před polknutím. Máme jich dvanáct. Šest nahoře a šest dole. Stoličky jsou široké a ploché se silnými, silnými kořeny. Jejich vzhled a funkčnost jim umožňuje vykonávat moučničkovou práci při jídle, kterou vám pravděpodobně nikdy nepřijde na mysl, když jíte. Ale uvědomte si, že bez stoliček by jídlo nebylo tak snadno stravitelné.

Pro ilustraci toho, jak jsou naše zuby důležité, si vzpomínám, jak jsem jednou zkusila jíst jablko, když mi byly vytrženy čtyři stoličky kvůli ortodontickému léčení. Bez těchto mlýnků to bylo celé hodně obtížné. Musela jsem jablko krájet na malé kousky a polykat je bez žvýkání. Byla to skutečně poměrně komická situace. Takže, díky, stoličky!

To je tedy náš průvodce názvy jednotlivých zubů. Doufám, že jsem vám rozšířila obzory a poskytla několik zajímavých informací o našich ústních kamarádech. Takže až příště budete čistit zuby, pomyslete na to, jak jsou všechny tyto jednotlivé součásti unikátní a důležité. A mimochodem, nezapomeňte myslet také na štěněčí zoubky mého Alfíka!