Jak správně čistit zuby dětem?

Jak správně čistit zuby dětem?
  • 11 zář 2023
  • 0 Komentáře

Výběr správných prostředků pro ústní hygienu

Dětská ústní hygiena je něco, co by rodičům nemělo ujít. Důležitá je zejména volba správných prostředků pro ústní hygienu. Jestli jste si někdy prošli regály s výrobky pro ústní hygienu, jistě víte, že jich je nepřeberné množství a výběr toho pravého může být celkem složitý. Nejprve bych si dovolila říci, že je důležité vybrat správný kartáček. Ten by měl být malý, s měkkými štětinami a s plochým hlavovým dílem. Důležitý je také úhel, pod kterým kartáček držíme. Měla by to být zhruba 45 stupňů.

Dalším důležitým krokem je volba toothpastu, spíše zubní pasty. Vždy vybírejte pastu vhodnou pro věk vašeho dítěte. Pro malé děti je bezpečnější varianta bez fluoridu. Nejlepší je, když je pasta chutná. Pokud je pro dítě příjemná, s radostí bude zuby čistit. Doporučuji pasty s příchutí ovoce, ty bývají u dětí velmi oblíbené.

Struktura čištění zubů

Čištění zubů by mělo být rytmické, systematické a pravidelné. Děti by si měly zvyknout, že čistí zuby minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Dobrá rada zní - zuby čistíme pět minut. Může se to zdát dlouho, ale po rozdělení času na jednotlivé části úst se ukáže, že je to akorát. Uvnitř, vnější strana, žvýkací plocha – na vše musíme myslet.

Je dobré se naučit děti, že se nejdříve vyčistí dolní zuby a pak horní. Právě toto jsem se naučila před lety od svého zubaře a od té doby to dodržuji. Rozdíl je opravdu znát. Též je důležité nezapomínat na jazyk - jeho čištění je často opomíjen, přestože je to místo, kde se ukrývá velké množství bakterií.

Metody a techniky čištění

Existují různé techniky a metody čištění zubů, vybrat tu správnou je někdy jako hledat jehlu v kupce sena. Pokud ale nevíte, po které sáhnout, vyzkoušejte techniku čištění zubů „odboku“. Jedná se o techniku, při které se kartáčkem pohybuje od dásní směrem k žvýkací ploše zubu. Tuto techniku doporučují mnozí odborníci a já s nimi musím souhlasit. Při této technice se dostaneme k veškerému zubnímu plaku a odstraníme ho.

Sama jsem si tuto metodu vyzkoušela a musím říci, že se mi zuby jeví mnohem čistější. Kromě této metody existují samozřejmě i další, jako je například rotace nebo vibrace, které jsou vhodné pro elektrické kartáčky. Důležité je však, aby si dítě zvyklo na pravidelné čištění a zároveň si to spojilo s něčím příjemným. Třeba s písničkou, kterou má rádo a při které rádo zuby čistí.

Osvědčené triky a tipy pro úspěšné čištění

Čištění zubů nemusí být pro děti nuda. Naopak, můžeme to udělat pro ně zábavné. Já např. na čištění zubů používám speciální aplikaci na mobilu, která dítěti ukáže, jak dlouho a kde má zuby kartáčkovat. Také jsem zavedla systém odměňování. Po týdnu pravidelného čištění zubů si dítě může vybrat malou odměnu. Byť je tento systém jednoduchý, funguje skvěle.

Kromě těchto triků mám pro vás také pár tipů na přátelské produkty pro dětskou ústní hygienu. Mezi moje oblíbené patří zubní nit s chutí ovoce. Děti si často zuby nečistí dostatečně a zubní nit jim pomůže dostat se do těch nejtěžších míst. Dále multi-vitaminová pasta pro posílení zubů a dásní. A jako třešnička na dortu - barevné kartáčky s postavičkami z oblíbených kreslených filmů.

Příběh z mého dětství

Chci s vámi nasdílet i malý příběh z mého dětství. U nás doma se vždy věnovalo velké pozornosti zubní hygieně. Téměř každý večer po večeři jsme se sebrali všechny čtyři (já, bráška, maminka a tatínek) a šli jsme do koupelny čistit zuby. Bylo to takové naše malé rituál. A co víc, tak mé pohádkové postavičky na kartáčcích mě vždy motivovaly k tomu, abych zuby čistila pečlivě. Dnes už jsem dospělá, ale toto pravidlo dodržuji dodnes a snažím se ho také předávat svým dětem.

A tak bych chtěla tento článek zakončit radou, kterou jsem si vzala k srdci. Děti jdou za příkladem, takže pokud jim ukážeme, že čištění zubů je důležité, budou mu věnovat pozornost. Jack má vždy pravdu, čištění zubů není jen o zubech, je to také o našem zdraví a pohodě. Takže buďte vzor pro své děti a společně si užijte radost z čistých a zdravých zubů!