Co mám dělat když nemám zubaře?

Co mám dělat když nemám zubaře?
  • 23 říj 2023
  • 0 Komentáře

Domácí péče o zuby pokud vám chybí zubař

Myslím, že každý z nás se setkal se situací, kdy potřebujeme jít k zubaři, ale z nějakého důvodu k tomu nedochází. Například jako já, když v pátek večer Martina kontroluje naše společné kalendáře a oznámí mi, že mám v pondělí ráno zubaře. No, co byste řekli vy, kdyby se vám to stalo? "Martino, já toho zubaře zrušil! Nemám vůbec chuť strávit pondělní ráno u toho jejich skrabání!" Ale co když skutečně nepotřebujete jít k zubaři, protože se o své zuby dokážete postarat i sami? Já vám teď ukážu jak.

Správná hygiena je základ

První krůček k tomu, aby se zuby udržely v co nejlepším stavu, je správná a pravidelná hygiena. Nejenom že je potřeba si umývat zuby ráno a večer, ale také po každém jídle. Povím vám zde o třech hlavních způsobech čištění zubů: kartáček, nit a ústní voda. Kartáček je zcela základní a nejdůležitější nástroj pro údržbu našich zubů. Měli bychom si ho vyměnit minimálně jednou za dva měsíce a pamatovat na to, že je potřeba ho ukládat do čistého prostředí, aby se na něm neusazovaly bakterie. Zubní nit je také velmi důležitá, protože dosáhne na místa, kam se kartáček nedostane. A nakonec je tu ústní voda, kterou bychom měli používat po každém čištění zubů.

Správná strava a životní styl

Péče o zuby není jen o pravidelném čištění, ale také o správné stravě a životním stylu. Konzumace sladkostí, stres a kouření mají všechny škodlivý vliv na zuby. Sladkosti jsou jedním z hlavních rozšiřovatelů zubního kazu, stres může vést k nadměrnému skřípání zubů a kouření je jedním z hlavních příčin zubních onemocnění. Pro představu, můžu vám povědět o tom, jak jsme s Martinou přešli na zdravější stravu. Před třemi roky jsme začali jíst méně cukru a více ovoce a zeleniny. I naše zuby to ocenily. Naše jídelníček sestává hlavně z čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných produktů a proteinů. A to vše doplněné o dostatek vody.

Domácí ústní vody a pasta které vytvoříte sami

Nejenže můžete kontrolovat, co jíte a pijete, ale také co si dáváte do úst v podobě pasty a ústní vody. Na trhu je mnoho produktů, které obsahují rozličné chemikálie. Ale je to opravdu potřebné? Já vám povím, jak si můžete vyrobit svou vlastní pastu nebo ústní vodu. A samozřejmě, bez chemikálií! Pro základní zubní pastu budete potřebovat jen tři přísady: kokosový olej, soda bikarbona a několik kapek éterického oleje pro chuť. Na ústní vodu je nejjednodušší použít vodu a několik kapek éterického oleje tea tree. Obě tyto recepty jsou jednoduché, levné a především účinné a zdravé.

Právě jsem vám ukázal, jak se dá postarat o zuby, i když nemáme zubaře. Je to o pravidelné hygieně, zdravém životním stylu a dobré stravě. A také o tom, co si dáváme do úst v podobě pasty či ústní vody. Věřím, že těmito radami si udržíte zuby zdravé a silné. A možná se tím příště vyhnete návštěvě zubaře. Nebojte se toho, to je úplně přirozené a normální. A pokud máte doma děti, jako já mám Samuela, je dobré je na to připravit už od malička. Nakonec to je o našem zdraví, tak proč bychom se o něj neměli starat co nejlépe?