Citlivost zubů - prevence a léčba

Citlivost zubů - prevence a léčba
  • 6 lis 2023
  • 0 Komentáře

Proč se objevuje citlivost zubů?

První věc, kterou je potřeba pochopit při řešení citlivosti zubů, je důvod, proč k takové situaci vůbec dochází. Každý máme ve svých ústech menší či větší množství zubní skloviny, která chrání náš zub. Když je tato sklovina poškozena, začínají být zuby citlivé. Sklovina může být poškozena z mnoha důvodů. Například příliš silným škrábáním, konzumací kyselých potravin, nebo dokonce špatnou ústní hygienou. Měli bychom si být vědomi toho, jak se o naše zuby staráme, abychom mohli předejít těmto problémům.

Příznaky citlivosti zubů

Je důležité vědět, jaké jsou příznaky citlivosti zubů, abychom mohli správně identifikovat tento problém a začít jej řešit. Citlivé zuby mohou přinášet nepříjemné pocity při konzumaci studených nebo horkých potravin a nápojů, nebo dokonce při dýchání studeného vzduchu. Někdy může citlivost zubů způsobovat i bolest nebo nepohodlí při čištění zubů. Pokud cítíte některé z těchto příznaků, je možné, že máte citlivé zuby a měli byste se poradit se svým zubařem.

Prevence citlivosti zubů

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout citlivosti zubů, je její prevence. Je důležité správně čistit zuby a dbát na správnou ústní hygienu. K tomu patří mimo jiné použití zubních kartáčků se střední tvrdostí štětin a nikoli tvrdých, které by mohly poškodit sklovinu a dásně. Dále je také důležité omezit konzumaci kyselých a sladkých potravin a nápojů, které mohou rovněž poškodit sklovinu zubů. V neposlední řadě, zapomínat nesmíme ani na pravidelné kontrolování zubů u zubního lékaře.

Léčba citlivosti zubů

Když už máme problém s citlivostí zubů, je třeba začít s léčbou. Léčba citlivosti zubů může zahrnovat mnoho různých postupů, v závislosti na příčině problému. Může jít o změnu zubní pasty na pastu pro citlivé zuby, aplikaci fluoridového laku, nebo o výplň zubu v případě trhliny. U některých lidí může pomoci i šetrnější čištění zubů nebo použití měkčího zubního kartáčku. V každém případě je důležité konzultovat svůj problém se zubním lékařem, který Vám poskytne nejlepší radu.

Přírodní prostředky proti citlivosti zubů

Pokud si nejste jisti, jak začít s léčbou citlivosti zubů, nebo pokud nechcete hned sáhnout po chemii, existují i některé přírodní metody, které mohou pomoci. Například vypijte sklenici vody po konzumaci kyselých potravin a nápojů, abyste neutralizovali kyselinu a chránili svou sklovinu. Můžete také vyzkoušet některé bylinné čaje, které mohou pomoci zmírnit bolest a nepohodlí. Pamatujte však, že tyto metody jsou pouze doplňkové a nenahrazují profesionální léčbu u zubního lékaře.

Můj příběh s citlivostí zubů

Nenechala jsem si ujít možnost podělit se s Vámi o můj vlastní příběh s citlivostí zubů. Jednoho dne jsem si všimla, že mám nepříjemné pocity při konzumaci studeného nápoje. Nejdříve jsem tomu nepřikládala velký význam, ale když se to stalo stále častěji, rozhodla jsem se navštívit svého zubního lékaře. Diagnostikoval mi citlivost zubů a poradil mi změnit zubní pastu a kartáček. Také mi doporučil, abych měnila svou stravu a snažila se omezit konzumaci kyselých a sladkých potravin. Tyto změny mi pomohly a postupem času se moje citlivost zubů zlepšila. Doufám, že můj příběh pomůže i Vám při řešení tohoto nepříjemného problému.