Zubní plak a jeho dopad na orální zdraví: Důležité informace

Zubní plak a jeho dopad na orální zdraví: Důležité informace
  • 16 pro 2023
  • 0 Komentáře

Zakázaný host: Co je to zubní plak?

Jestli si myslíte, že se na večírku dostane každý, tak jste na omylu. Zubní plak bychom tu rozhodně nechtěli! A pamatujte si, že jsem ne jediná. Ale co to ten zubní plak vlastně je? Je to taková nepříjemná, lepkavá, téměř neviditelná vrstva bakterií, která se ráda usazuje na povrchu zubů. A nejenom, že to vypadá nevábně, ale věřte mi, že to může váš úsměv dost potrápit. Tahle potvůrka si totiž libuje ve zbytcích jídla, které mezi zuby necháváme a postupně z toho máme mnohem větší problém, než je krátká návštěva zubaře.

Plak se tvoří neustále, a i když se ho snažíme každý den zbavit, vždycky se na místo jeho předešlého působiště vrátí s novým elánem. A pokud si říkáte, že jste ho ještě nikdy neviděli, tak to znamená, že buď máte fenomenální zubní hygienu, nebo byste měli rychleji běžet k zubaři. Nebojte se, tam vás budou brát s otevřenou náručí. A teď už žádné okolkování, pojďme přímo k tomu, jaké zlobení nám tenhle nezvaný návštěvník může přivodit.

Chronický ničitel: Jaký je vliv zubního plaku na naše zuby?

Kdyby zubní plak byl olympijský atlet, dostal by určitě medaili za vytrvalost. Tento chronický ničitel je mazaný, a když ho neustále necháváme na pokoji, tak si přímo na povrchu zubů začíná budovat svou imperii. Tím, jak jsou bakterie v plaku aktivní, se začíná tvořit kyselina, která má neblahý vliv na zubní sklovinu. A kdo by chtěl mít v ústech něco, co se mu sněžně bílé zuby snaží rozpustit?

Já jsem si to teď uvědomila a brrr, jen při tom pocitu, jak by mou sklovinu něco mohlo napadat, mi běhají mrázky po zádech. A nejenže kyselina z plaku může odbourávat sklovinu, ale může dokonce způsobit vznik děr, což v profesionální zubařské terminologii nazýváme kazům. A to už není žádná zábava, protože kaz může mít hodně nepříjemnou cestu — od malé nepatrné skvrnky až po bolestivou amputaci zubu, kterou lidově říkáme vytržení zubu. Ano, to je ten moment, kdy se rozloučíte se svým zubem navždy, a pokud se takového rozchodu nechcete dočkat, pozor na zubní plak!

Falesný přítel: Příčiny tvorby zubního plaku

Odmalička nám bylo řečeno, že cukr je pro zuby nejhorší nepřítel, a upřímně, v tom je hodně pravdy. Bakterie, které žijí v zubním plaku, mají totiž cukr nejraději na světě. A s cukrem to mají tak, jak má Jaroslav s mojí domácí štrůdl – kdykoliv se objeví, v mžiku se ztratí. Proto, pokud denně konzumujeme hodně sladkostí a jiných cukernatých dobrodiní, tak v podstatě poskytujeme bakteriím v zubním plaku skvělý terén pro jejich další rozmnožování a aktivity.

Měli bychom pochopit, že plak se tvoří na našich zubech nepřetržitě a je na nás, abychom omezili jeho šíření. Zákeřnost plaku je také v tom, že se často usazuje v místech, kam si málokdo natáhne zubní nit nebo kde jazykem necítíme, že by se něco dělo. To obvykle bývá mezi zuby nebo na zadních stranách zubů. Tedy přesně tam, kde si každý nepamatuje použít nit. Zároveň, když se člověk stravuje nepravidelně a nevyvažuje svou stravu, může nastavit červený koberec pro tvorbu zubního plaku jako pro VIP hosta. A věřte mi, že zdvořilost se tady fakt nevyplácí.

Stopovací hra: Jak zubní plak odhalit a odstranit?

Nyní, když už víme, o co přesně jde a proč bychom se měli zubního plaku rázně zbavit, je čas na to, zamyslet se nad tím, jak toho docílíme. Účinná zbraň proti zubnímu plaku není složitější než zubní kartáček a zubní pasta s fluoridem. Přesně tak, něco, co máme všichni k dispozici každé ráno a večer. A to ještě ani nemluvíme o zubní nitě a ústní vodě, které nám mohou v boji pomoci.

Pravidelné čištění zubů je naprostý základ. A teď nemyslím jen tak ledabylé přejíždění přes zuby! Opravdu pečlivé a systematické čištění podle správné techniky, kterou vám rád ukáže každý zubař nebo dentální hygienista. A když už jsme u té techniky. Vím, že vypadá jako jednoduchá činnost, ale víte, že spousta lidí si zuby čistí špatně, bez systému a často si tím mohou spíš uškodit než pomoci? Tedy nebuďte líní a zajímejte se o to, jak na to, aby vám plak nelezl na nervy.

Časovaná bomba: Následky neodstraněného zubního plaku

Myslíte si, že když plak nevidíte, tak se nic neděje? Budete překvapeni, ale právě v tu chvíli se možná chystá ve vaší ústní jeskyni pěkná bouřka. Neodstraněný zubní plak může vést k zánětům dásní, které se kromě červenění a krvácení projeví také jako nepříjemná citlivost. A když to necháme ladem, může se z toho vyklubat parodontitida, což je stav, kdy bakterie plaku začnou napadat nejen zubní tkáň, ale i tu podpůrnou a může to vést až ke ztrátě zubů.

A být bez zubů si asi nikdo z nás nepřeje, i kdyby to znamenalo, že bychom mohli nosit ty roztomilé falešné zoubky, které naše babičky tak rády vkládají do skleničky s vodou na nočním stolku. Raději se vyhýbejme takovým vizím a plaku se zbavujme pravidelně. A nezapomeňte, že ačkoliv pravidelné čištění zubů je super, tak jednou za čas je třeba zajít i na profesionální čištění k zubaři nebo dentálnímu hygienistovi, kteří vaše zuby zbaví tvrdého plaku, kamenného společníka měkkého zubního plaku, který si říká zubní kámen.

Hygiena a strava: Dvojí obrana proti plaku

Přiznávám, že jsem typ člověka, co má rád věci dvojí – třeba dvojité espresso nebo dvojitou porci bramborových knedlíků. Ale když jde o zubní plak, ráda volím dvojí obrannou strategii: pečlivou hygienu a správnou stravu. Jak jsem už zmiňovala, pravidelné čištění zubů je naprostý základ, ale nemějte strach zapojit do hry i zubní nit, která se dostane tam, kam kartáček ne. A co ústní voda? Ta jako bonus odstraní zbývající bakterie a nechá vaše dech vonět jako májová louka. No řekněte, není to krása?

Kromě hygieny ale nesmíme zapomínat ani na stravu. Zapomeňte na nekonečné mlsání sladkostí a pití slazených nápojů. Jistě, chápu, že čokoládka k večernímu filmu zní lákavě, ale bakterie v plaku si při takové představě mnou ruce, pokud by je měly. Snažte se jíst více zeleniny, ovoce, celozrnných produktů a zapojit do svého jídelníčku dobré zdroje vápníku, jako je mléko, sýry a jogurty. A váš úsměv vám za to bude jen vděčný!

Spojení sil: Prevence a pravidelné návštěvy zubaře

Jedno je si doma pečlivě čistit zuby a sledovat správnou stravu, ale dalším nezbytným krokem pro zdravý úsměv jsou pravidelné návštěvy zubaře. Co si budeme povídat, stupnice oblíbenosti u lékařů nemá na prvních místech příliš často zubaře, ale věřte mi, stojí za to tam chodit. Proč? Třeba protože včas odhalený problém se dá řešit o hodně snazší cestou, než když na něj přijde až v okamžiku, kdy vás při každém soustu táhne na strop bolestí.

Pravidelná kontrola u zubaře by měla být samozřejmostí, třeba jako výročí s Jaroslavem. A nejen proto, aby vám zubař řekl, že si musíte lépe nitovat zuby, ale protože dokáže odhalit i začínající problémy, které vy sami zpozorujete až ve chvíli, kdy je pozdě. A to už nemluvím o profesionalitě a dovednostech dentálního hygienisty, který je v čištění zubů mistrem Jedi. A tak jak my chodíme k zubaři, chodí i naši děti – Oskar a Ivana už totiž ví, že zdravé zuby jsou pro šťastný život hodně důležité!

Tak co, přátelé, připraveni vykázat zubní plak jednou provždy ven ze své ústní jeskyně? Pečlivá hygiena, správná strava a pravidelné návštěvy zubaře jsou klíčem k zářivému úsměvu. A věřte mi, že když tuhle strategii dodržíte, budete se smát nejen vy, ale i