Odstranění zubního kamene pro dlouhodobé zdraví zubů

Odstranění zubního kamene pro dlouhodobé zdraví zubů
  • 10 srp 2023
  • 0 Komentáře

Proč se zubní kámen tvoří

Víte, když jsem poprvé slyšela o zubním kameni, představovala jsem si nějaký malý skalní útvar rostoucí v ústech. Ale v realitě je to mnohem méně romantické, než to zní. Zubní kámen je vlastně usazenina bakterií a minerálů, které se hromadí na zubech. Jo, je to tak trochu odporné. Ale nebojte, nejste v tom sami. Téměř každý z nás si tím prošel nebo si tím projde.

Plak, který se tvoří na zubech, je mekký a může být snadno odstraněn čištěním zubů. Bohužel pokud se nenechá odstranit, může se postupem času mineralizovat a tvořit zubní kámen. A odstranění zubního kamene není tak jednoduché jako čištění zubů. Vyžaduje odborný zásah. Je to něco jako když mi dcera Eliška omylem zasunula krajíc chleba do DVD přehrávače. Nešlo to jen tak jednoduše vytáhnout, musel přijít odborník.

Rozpoznání zubního kamene

Je docela těžké pro nás laiky poznat zubní kámen. Ne všechny jeho formy jsou tak zřejmé. Někdy to může vypadat jako dlouhodobé zabarvení zubu, které se zdá být odolné vůči bělicím pastám. Nebo to může být také jakási ztvrdlá hmota na zubech, která se nedaří odstranit prostým čištěním. V některých případech to může být také nepříjemný zápach z úst, který se nezlepší vyčištěním zubů nebo použitím ústní vody.

Samozřejmě, že nejlepší způsob, jak zjistit, zda máte zubní kámen, je navštívit svého zubaře. On může prohlédnout vaše zuby a děsnksy, a zjistit, zda je zubní kámen přítomen. Pravidelné návštěvy zubaře jsou také nejlepší způsob prevence zubního kamene. Je to trochu jako s vaším autem - pravidelné kontroly mohou zabránit větším problémům v budoucnosti.

Zubní kámen a zdraví zubů

Když jsem se poprvé dozvěděla, že mám zubní kámen, byla jsem zděšena. Ale můj zubař mě uklidnil, že je to poměrně běžné. Problém je, že pokud se nechá neřešený, může způsobit vážné problémy, jako je zubní kaz, parodontitida a dokonce i ztráta zubů.

Záchvat cukroví nebo jiných sladkostí může být pro naše zuby katastrofa. Cukry a škroby v naší stravě jsou rájem pro bakterie v našich ústech a mohou vést k rychlému vzniku zubního kamene. Proto je tak důležité pravidelně navštěvovat zubaře a pečlivě se starat o naše zuby.

Jak odstranit zubní kámen

Odstranění zubního kamene není jednoduchý úkol, který byste mohli provést sami doma. Na rozdíl od plaku, který může být snadno odstraněn čištěním zubů, zubní kámen vyžaduje odbornou péči. Jakmile se zubní kámen vytvoří, může být těžké ho odstranit bez odborné pomoci.

Já se snažím navštěvovat svého zubaře alespoň dvakrát ročně na profesionální čištění. Profesionální čištění zubů může být skvělý způsob, jak se zbavit zubního kamene a udržet zuby a dásně v dobrém zdraví.

Prevence zubního kamene

Ráda bych vám řekla, že mám nějaký magický trik, jak zabránit tvorbě zubního kamene, ale bohužel ho nemám. Dobrou zprávou je, že prevence zubního kamene je vlastně docela jednoduchá.

Nejdůležitější věcí je pravidelné a důkladné čištění zubů. To znamená, že si zuby čistíte dvakrát denně po dobu alespoň dvou minut, přičemž používáte pastu s fluoridem. Taktéž je důležité používat jemné zubní kartáčky a měnit je každé tři měsíce. V neposlední řade pravidelně používejte zubní nit!

Konec zubního kamene

Nechtěla bych, aby vás zubní kámen vystrašil. Je to něco, co nás postihne téměř všechny ačkoliv je to trochu nepříjemné, může to být docela snadno řešitelné.

Mějte na paměti, že to nejlepší, co můžete udělat pro své zuby a své ústní zdraví, je pravidelné a důkladné čištění zubů, pravidelní kontrolní návštěvy u zubaře a zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály. A samozřejmě, pokud máte pocit, že máte zubní kámen, neoddalujte návštěvu u svého zubaře. Protože nechceme, aby nám naše úsměvy zkameněly, že?