Jak zubní plak ovlivňuje diabetiky?

Jak zubní plak ovlivňuje diabetiky?
  • 10 říj 2023
  • 0 Komentáře

Co je to zubní plak a proč by měl být naším nepřítelem?

Nepochybně znáte tento termín, ale dovolte mi nabídnout vám podrobnější pohled na zubní plak. Plak je tenký, lepkavý film bakterií, který se tvoří na našich zubech. Je to prakticky nepřítel číslo jedna pro naše ústní zdraví. Bakterie, které v plaku žijí, produkují kyseliny po konzumaci cukru z naší stravy, které pak narušují zubní sklovinu a mohou způsobovat zubní kaz. A jestli něco vím, je to, že bolest zubů dokáže opravdu zkazit den!

Jak plak souvisí s diabetem?

Zdá se, že by to mohlo být zcela nečekané spojení, že? Jak ale dokáže něco tak malého jako bakterie v plaku ovlivňovat něco tak velkého jako diabetes? Studie ukazují, že existuje přímá spojitost mezi těmito dvěma jevy. Pro diabetiky je to obzvláště alarmující, protože diabetes zvyšuje riziko vzniku zubních onemocnění, včetně parodontitidy. A parodontitida může zase zhoršovat diabetes tím, že zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Jak se tedy bránit?

Zde přichází ta sranda! Co můžeme proti tomu dělat? No, je tu pár způsobů. Například, jako každý den umývat zuby dvakrát denně a používat mezizubní kartáčky. A pochopitelně nezapomeňte na pravidelné návštěvy zubaře. Také existují speciální ústní vody a pasty, které jsou speciálně navrženy pro boj proti plaku. Nepřijde vám to zábavné? Já vím, mě také ne.

Moje malá historka o boji s plakem

S 40% pravděpodobností, že se do tohoto článku dostane nějaký příběh z mého života, prozradím vám něco malého. Jedenkrát, Lukáš, můj milovaný pes, rozhodl, že si vezme můj zubní kartáček jako svou novou hračku. No, po snídani, když už bylo na čase si vyčistit zuby, zjistila jsem, že můj kartáček je nikde k nalezení. Nakonec jsme ho našli... v Lukášově pelíšku. Od té doby si svůj kartáček ukryji - prostě přeci nepotřebuji další důvod, proč se neumýt zuby, že?

Zuby a diabetes: dva proti jednomu

Je to jako nekonečný kruh. Diabetes zvyšuje riziko zubních onemocnění a zubní onemocnění zvyšují hladinu cukru v krvi, což zhoršuje diabetes. Ale jak říkám, všechno špatné je dobré pro něco, v tomto případě nás to může motivovat k tomu, aby se o naše zuby starali ještě více.

A co strava?

Strava je další možný způsob, jak bojovat proti zubnímu plaku. Vyhněte se jídle, které má vysoký obsah cukru a bílé mouky. A přidejte do své stravy více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Nejenže vám to pomůže s diabetem, ale také s plakem.

Vliv stresu na zubní plak a diabetes

Věděli jste, že stres může zvýšit hladinu cukru v krvi a zhoršit váš diabetes? A co hůře, stres může také zvýšit množství plaku na našich zubech, protože při stresu často zapomínáme na pravidelnou hygienu. Takže se snažte najít způsob, jak zvládnout svůj stres - pro vaše zdraví a pro vaše zuby.

Výzkum v oblasti zubního plaku a diabetu pokračuje

Zubní plak a diabetes jsou složitá témata, která vyžadují další výzkum. Zatímco vědci pracují na tom, abychom měli více odpovědí, je na nás, abychom udělali, co je v našich silách pro naše zdraví. A víte co? S úsměvem na tváři to půjde mnohem lépe!