Jak vybrat chránič na zuby?

Jak vybrat chránič na zuby?
  • 11 říj 2023
  • 0 Komentáře

Důležitost chrániče na zuby

Naše zuby jsou cenný majetek a hrozbou pro ně je spousta věcí - od cukrovaných potravin po noční škuby. Nedokonalosti v chrupu mohou vést k všelijakým komplikacím, ať už estetickým nebo zdravotním. Jednou z možností, jak se jim vyhnout, je použití chrániče na zuby. Nadměrné stresové situace, intenzivní sportovní tréninky, ale i pocit napětí mohou vést k tomu, že jsme nakloněni k bruxismu. A to už je přímá cesta k poškození zubní skloviny, bolesti čelistí a dalším nepříjemnostem. Tady se nám na pomoc nabízí chránič na zuby. Ale jaký vybrat a na co si dát pozor?

Vybíráme podle potřeby: Funkční vs. sportovní chrániče

Nejdříve je důležité si uvědomit, že ne všechny chrániče na zuby nejsou vytvořené stejně. Existují dva základní typy: funkční, které chrání naše zuby před bruxismem a sportovní, které nás chrání před možnými úrazy při sportu. Každý z nich má své specifické vlastnosti a speciální použití. Funkční chránič na zuby je ideální pro ty, kteří trpí bruxismem čili škubáním nebo skřípáním zuby zejména v noci. Na druhou stranu, sportovní chránič na zuby je základní výbavou každého, kdo pravidelně provozuje sporty s vyšším rizikem úrazu - jako je box, hokej nebo rugby.

Kvalita a komfort v prvním řadě

Faktory, které byste měli vzít v úvahu při výběru chrániče na zuby, jsou kvalita a komfort. Zatímco materiál by měl být odolný a schopný absorbovat nárazy, je důležité, aby chránič na zuby byl také pohodlný. Nic nepokazí váš zážitek z nošení chrániče na zuby rychleji než nepříjemný pocit v ústech. A jaký je největší nepřítel pohodlí? špatně padnoucí chránič. Proto doporučuji buď chrániče na zuby vyrobené na míru, které jsou sice dražší, ale nabízejí bezkonkurenční pohodlí a ochranu nebo tzv. "boil and bite" chrániče, které se dají doma vyvarovat a tím naformovat přímo na naše zuby.

Materiál a jeho odolnost

Jak už jsem zmínil, materiál je důležitý. A ani v tomto případě neplatí, že co nejlevnější, to nejlepší. Obecně platí, že kvalitnější chrániče na zuby jsou vyrobeny z odolnějších a lépe polstrovatelných materiálů, díky kterým poskytují větší ochranu. S tím je ale spojená i vyšší cena. Chrániče na zuby z levnějších materiálů sice mohou poskytnout určitou ochranu, ale je možné, že se rychleji opotřebují a může být těžší je udržovat čisté.

Věděli jste, že existuje i chránič na zuby, který monitoruje vaše sportovní výkony? Jedná se o prvky obsažené v tzv. smart chráničích na zuby, které mohou sledovat např. intenzitu tréninku, počet zásahů do hlavy apod. Takový vylepšený chránič na zuby může být skvělým pomocníkem pro profesionální sportovce nebo fanoušky kvantifikovaného já.

A nechci zapomenout na jedno - platí zde totéž pravidlo, jako při výběru kvalitního jídla. Čím méně chemie, tím lépe. Při výběru materiálu chrániče se zaměřte na jeho složení a vyhněte se přítomnosti škodlivých látek jako je BPA.

Na závěr mi dovolte zakončit malým příběhem z vlastního života. Já sám jsem v mládí hodně hrál hokej, a tak jsem zvyklý nosit chránič na zuby. Když se mi pak v dospělosti začal projevovat bruxismus, měl jsem pocit, že změna na funkční chránič bude hračka. Ale opak byl pravdou. První noc jsem se s ním v ústech vůbec nemohl srovnat, byl nepohodlný a rušil mě. Ale pak jsem investoval do chrániče vyrobeného na míru a bylo to zcela jiné kafe. Takže skutečně platí - někdy je lepší investovat, aby se nám později dařilo lépe.

Pamatujte, že vaše ústa si zaslouží péči a ochranu. Ať už jste sportovec nebo noční bruxista, vhodně vybraný a kvalitní chránič na zuby vám může výrazně pomoci.

Ochrana zubů je důležitá. A právě chránič na zuby může být tím pravým řešením. Proto se při výběru nenechte ovlivnit pouze cenou, ale vezměte v potaz i kvalitu, pohodlí a odolnost materiálu. Vaše zuby vám to jistě poděkují!