Jak ovlivňuje mezera mezi zuby vaši dietu?

Jak ovlivňuje mezera mezi zuby vaši dietu?
  • 22 srp 2023
  • 0 Komentáře

Skrytý dopad mezery mezi zuby na jídelníček

Jednou z věcí, které si můžeme všimnout na tváři člověka, je jeho úsměv. Může to být široký, zářivý, plný zdravých bílých zoubků, nebo možná mezera mezi zuby, která dodává tomu úsměvu trochu osobitosti. Jestliže máte mezeru mezi zuby, možná jste si všimli, že to ovlivňuje, jak jíte, a dokonce to může ovlivnit i vaši dietu. Ale jaký je vztah mezi mezerou mezi zuby a dietou? Ponořme se do této zajímavé otázky.

Obtíže s příjmem potravy

Možná si říkáte, že mezera mezi zuby nemůže být tak velký problém. Ale je to trochu komplikovanější. Když mám mezery mezi zuby, tak se setkávám s potížemi při konzumaci některých potravin, zejména těch, které vyžadují, abych kousala nebo žvýkala. Eliška, moje dcera, je u mě doma svědkem toho, jak musím bojovat se zeleninou, stejně jako s dalšími tvrdými nebo křupavými potravinami, protože je pro mě náročnější je kousat a žvýkat. Je to jen jedna ze způsobů, jak mezera mezi zuby ovlivňuje mou dietu a v tomto případě to není nejlepší zpráva pro mé zdraví.

Možný ovlivnění výběru potravin

Může to také ovlivnit, jaké potraviny si vyberete k jídlu. Mám třeba tendenci se vyhýbat jídlům, která jsou těžká na žvýkání, právě kvůli mé mezeře mezi zuby. A tak mi možná nejen unikají některé vitamíny a minerály, které se nachází v těchto potravinách, ale může to také znamenat, že konzumuju více kalorií, protože se uchyluji k měkčím, často kalorickým potravinám. A pak mám klidnější žvýkání, ale za cenu vyššího příjmu kalorií.

Psychologický dopad

A konečně, musím zmínit i psychologický dopad. Ne každý se cítí pohodlně mít mezery mezi zuby. Někdy, pokud se cítíme v rozpacích kvůli našemu vzhledu, může to ovlivnit naše stravovací návyky. Můžeme se začít vyhýbat jídlům, které jsou "nebezpečné" pro naše mezerovité úsměvy, což může vést k tomu, že budeme jíst méně nebo vybírat potraviny, které nám ne zrovna prospívají.

Jak se vyhnout problémům?

Nyní, když víme, jak mezera mezi zuby ovlivňuje dietu, co můžeme udělat, abychom předešli těmto problémům? Jedním z řešení je pravidelná návštěva zubního lékaře, který může posoudit situaci a navrhnout řešení. K dispozici jsou různé ortodontické metody, které mohou pomoci uzavřít mezery mezi zuby a tak vyřešit těžkosti při konzumaci některých druhů potravin.

Navíc možná budete muset udělat nějaké změny ve své stravě. Jako například, pokud zjistíte, že se vyhýbáte zelenině kvůli obtížím s žvýkáním, můžete začít konzumovat více dušené nebo vařené zeleniny, která je měkčí a je snazší ji jíst. A pokud zjistíte, že konzumujete příliš mnoho kalorií, protože se uchýlíte k měkčím potravinám, můžete začít hledat výživnější alternativy. Například já jsem si začala vařit smoothie z ovoce a zeleniny, což je skvělý způsob, jak získat hodně nutričních hodnot, aniž bych se musela vyrovnávat s obtížemi při žvýkání.

Na závěr chci říct, že mezera mezi zuby je něco, co může ovlivnit vaši dietu, ale s trochou pečlivosti a plánování to nemusí být něco, co vás omezuje. A nezapomeňte, že každý je jiný a každý má různé potřeby, takže neexistuje jediné "správné" řešení. Takže pokud máte mezery mezi zuby, buďte k sobě laskaví, poslouchejte své tělo a dělejte, co je pro vás nejlepší.