Jak dlouho trvá injekce od zubaře?

Jak dlouho trvá injekce od zubaře?
  • 17 srp 2023
  • 0 Komentáře

Čekání na nástup účinku zubařské injekce

S kdo někdy seděl v zubařském křesle, jistě ví, že ten pocit očekávání, kdy se konečně projeví účinky injekce, může být docela stresující. A já, Tomáš, to vím jako nikdo jiný. Vždycky jsem měl strach z jehel a proto, když mi zubařka, paní doktorka, sdělila, že mi musí udělat injekci, byl to pro mě doopravdy velký šok.

Martina, má milovaná manželka, mi pak sice řekla, že se nemám čeho bát, že to potrvá jen chvilku a pak už to přejde. Ale já jsem si tím nebyl tak jistý. Celý ten proces mě jednoduše dost vyděsil. A tak jsem se rozhodl zjistit, jak dlouho to vlastně trvá, než injekce od zubaře zabere.

Rychlý průchod anestezií v těle

Každý jsme jedinečný a to platí i pro naše tělo. Rychlost, jakou anestezie zabírá, se může velmi lišit. Kontaktoval jsem několik zubařů a dentálních hygieniků a shodli se, že plocha, kam byla injekce aplikovaná, hraje velkou roli. Pokud jde o horní čelist, lidokain (tj. anestetikum používané při zubních zákrocích) zabere rychleji, zatímco když je injekce dána do dolní čelisti, může to trvat déle.

Většinou se uvádí, že injekce začne účinkovat během 2 až 10 minut. To je poměrně široké časové rozmezí, vše záleží na individuálních charakteristikách pacienta a místa, kam byla injekce dána. Vždycky jsem si myslel, že anestezie je taková ta rychlá věc. Jakmile vám ji dají, hnací pás se spustí a my jsme na cestě k bezbolestnému zákroku. Ale ono to tak jednoduché není.

Injekce versus anesteziologická mast

Anesteziologická mast, kterou mnozí z nás znají, funguje na trochu jiném principu. Je určena k povrchové anestezii sliznic v ústech před vlastní injekcí. Osobně mám vždycky pocit, že ta mast mi ústa otupí víc než ta injekce. Jenže ta mast na rozdíl od injekce nepůsobí hluboko v tkáních, a proto není pro hluboké zákroky dostatečná.

Jistě, někdy může být tento pocit nepříjemný, ale věřte, že nic není horší než pocit zubního vrtáku právě tam, kde to bojí. A to je důvod, proč i přesto, že mám strach z jehel, raději zvolím injekci. Ale nikdy jsem se nezamýšlel, proč mast zabírá okamžitě, zatímco na injekci si musíte počkat.

Psychologický faktor čekání

Očekávání něčeho, co má přijít, je často horší než samotná situace. Jak říká mé babička: "Čekání je ta nejtěžší doba." A má pravdu. Protože když čekáte na něco takového jako je zubařská injekce, vše se zdá být mnohem horší. Toto je takzvaný psychologický faktor čekání. Jak jsem řekl na začátku, já mám strach z jehel. Takže pro mě byl ten faktor čekání obrovský. A i když mi Martina říkala, abych se uklidnil, bylo to pro mě těžké.

Tipy na zklidnění při čekání na nástup účinku injekce

A tak jsem se rozhodl vyhledat nějaké tipy a triky, jak se zklidnit při čekání na nástup účinku injekce. Zjistil jsem, že hluboké dýchání může pomoci. Pokud se soustředíte na pravidelný rytmus dýchání, může to pomoci zklidnit vaši mysl a snížit úzkost. Další věcí je poslech hudby. Mnoho zubařů nyní nabízí sluchátka, abyste si mohli poslechnout svou oblíbenou hudbu nebo podcast.

Je také dobré mít přítomného někoho blízkého. Já měl to štěstí, že mě na mých zubařských návštěvách doprovázela Martina. Její přítomnost mi velmi pomohla. Také mě natolik zaměstnávala rozhovorem, že jsem neměl čas přemýšlet o tom, co se děje kolem mě. Další dobrou radou je také mít s sebou nějakou malou hračku nebo stresový míč, který můžete stisknout, když cítíte, že se stres zvyšuje.

Zkušenosti a rady od ostatních

A nakonec je dobré mít zkušenosti a rady od ostatních lidí, kteří prošli stejnou situací. Přečtení si příběhů lidí, kteří tuto situaci zvládli a přežili, může pomoci snížit stres a strach. Myslím, že nakonec i můj příběh může někomu pomoci. Protože nakonec všechno doopravdy trvalo jen chvilku a já jsem si umyl zuby bez jakýchkoli bolestí, jen s trochou nepohodlí. Takže pokud máte strach jako já, nebojte se. Všechno to nakonec stojí za to.